طراحی حرفه ای سایت در تهران

الگو Z

اشتراک گذاری در
الگو Z چیست؟

الگو Z

 

امروزه با گسترش فضای مجازی در زندگی روزمره مردم ، تحقیقات گسترده ای در مورد واکنش مردم به عناصر مختلف فضای مجازی انجام گرفته شده است . یکی از این تحقیقات بر روی طرز برسی یک صفحه سایت توسط مخاطبان آن می پردازد .

 

مقدمه

 

امروزه با گسترش فضای مجازی در زندگی روزمره مردم ، تحقیقات گسترده ای در مورد واکنش مردم به عناصر مختلف فضای مجازی انجام گرفته شده است . یکی از این تحقیقات بر روی طرز برسی یک صفحه سایت توسط مخاطبان آن می پردازد . این تحقیقات الگو هایی را برای برسی صفحات مختلف سایت توسط مخاطبان را به ما ارائه می دهد . یکی از این الگو ها الگوی Z است که در طراحی سایت به کمک ما می آید .

نحوه شکل گیری الگو


1- ابتدا از سمت چپ بالا به سمت راست بالا به صورت افقی حرکت می کنند .

2- سپس از گوشه راست بالای صفحه به سمت گوشه چپ پایین صفحه از وسط حرکت می کنند .

3- و سپس دوباره از سمت چپ صفحه به صورت افقی به سوی گوشه راست صفحه حرکت می کند .

البته نکته قابل توجهی وجود دارد که در سایت های ایرانی به دلیل از راست به چپ بودن زبان ما ، ممکن است که الگو Z در آن به صورت برعکس رعایت شده باشد ، و این گونه با زاویه دید ما همخوانی دارد .

کاربرد الگو Z و طرز استفاده از آن

از این الگو در صفحه هایی استفاده می شود که بیشتر تمرکز مخاطبان خود را به چندین عنصر کلیدی در صفحه سایت جلب

می کنند .

این که چگونه از این الگو باید در طراحی سایت استفاده کنید تا حدی به خود شما بستگی دارد . دو مورد در این مسئله قابل اهمیت است :

1- اینکه می خواهید در ابتدا چه پیغام یا چه موضوعی را به کاربر برسانید .

2- اطلاعات را به چه ترتیبی و در کجا قرار می دهید .

با جایگذاری درست اطلاعات ، شما چشم کاربران و مخاطبان را به سمت موضوعاتی که دارای اهمیت است هدایت کرده و آن ها را در مسیر درستی که به پیشرفت سایت شما کمک می کند قرار می دهید .

شما با طراحی سایت و قرار دادن اطلاعات و موضوعات مهم در راستای الگو Z ، این اطلاعات را به مخاطبان خود تحمیل کرده و آن ها را در اشتراک گذاری مطالب و برسی صفحات مهم و کاربردی سایت هدایت می کنید

 

نکاتی برای شما

قرار دادن لوگوی سایت خود بر محل شروع الگو Z توصیه می شود .
در ادامه محل شروع ، قرار دادن عناوین و سر مطلب های مهم که می خواهید توسط مخاطبان دیده می شود که به نفع شما تمام خواهد شد . این تصمیم باعث ثبات تعادل بصری و نوعی تضاد در صفحه می شود که مخاطبان بلافاصله بعد از دیدن لوگو از موضوعات و عناوین مهم دیدن می کنند 
از بقیه این الگو برای راهنمایی مشتریان و کاربران برای رساندن آن ها به نقطه نهایی الگو استفاده می کنید . شما باید در این گام مشتریان را تشویق و کنجکاو نگه دارید تا اشتیاق خود را برای دیدن ادامه مطلب از دست ندهند ، از عباراتی مانند ( در ادامه با ما همراه باشید ) یا ( برای تهیه محصول ذکر شده به فلان بخش سایت مراجعه کنید ) استفاده کنید .
در آخر از یک کلمه و دکمه تشکیل شده برای انجام فعالیتی که مشتری را به آن تشویق کرده اید استفاده کنید . مانند کلمه خرید برای تهیه محصولی که آن را در نکته بالا تبلیغ کرده اید 

نظرات کاربران